Ve stínu mastodonta

Obal knihy Ve stínu mastodonta

pestré povídky
Věra Nosková

První tři příběhy povídkové knížky Ve stínu mastodonta čerpají z atmosféry a dobových reálií šedesátých let minulého století. Patnáctiletá ambiciózní hrdinka z povídky Mezní léto prožívá probuzení své ženskosti a zároveň společenského prozření za přispění synka švédského továrníka. Studenti gymnázia si, povzbuzováni ovocným vínem, zpestřují drsnou realitu jezeďáckého hospodaření nesmělými erotickými výboji na seníku v kravíně v povídce Chovatelé skotu čtvrté kategorie. Láska se přihodí zřídkakdy, nebudu na ni čekat bez mužského — říká si poživačná holka z povídky Přískoky k lásce.

Matka v akci a Přezdívky osvěží humorem připomínajícím nadhled a sebeironii spisovatelky Betty McDonaldové.

Povídka Svíčková u panicovy matky s podtitulem Oidipovská balada sleduje duševní pochody právě rozvedené ženy, které řetízek náhod přistrčí do náruče dychtivého panice, čímž však příběh plný trapasů, soucitu a nevšedních reakcí teprve začíná.
Poslední tři povídky — Falešný Mičurin, Dvě vdovy a Ve stínu mastodonta — pojednávají o fyzicky i duševně mocných manipulantkách a jejich mužských obětech. Ujařmení mužové sní o světě bez otěží, o lásce, vnitřně se bouří a unikají. Do příběhu poslední povídky Ve stínu mastodonta navíc radikálně zasahuje bouřlivý konec roku 1989.

Ukázka

 

Druhý i třetí den jsme se k tématu eventuální Luborovy sebevraždy nutkavě vracely. Naše kvok kvok neuniklo manželovi. Rozčiloval nás pak řečnickými otázkami: Od čeho má ten kluk rodiče? A pak zas: Od čeho jsou úřady? A od čeho jsou psychiatři? Rozčilovalo ho, že neznámý vyšinutec pronikl s odpudivým problémem do myslí jeho blízkých.

„Od čeho jsou hrobaři, že jo!“ neudržela se Alka, ale přemohla se a nezaťukala si na čelo.

„Od čeho jsou chňapky?“ utrousila jsem, když hladový živitel zařval u horkého kastrolu na plotně.

Téma zda být či nebýt chytilo i staršího potomka. Problém vnímal s nezáludnou prostotou:

„Kdo se chce zabít, je vůl. A když to tedy udělá, bude logicky o jednoho vola míň,“ zhodnotil zamilovánka a dodal s odfrknutím: „Kvůli ženský, jo?! Když pěknejch bab jsou tisíce a nemyslí na nic jinýho než na nás, chlapy!“

Jirky se lze s nadějí na kvalitní odpověď zeptat na to, jak přežít noc pod širákem v patnáctistupňovém mraze, jaký hmat použít proti útočníkovi s nožem nebo jak vyfotit horský potok za šera. Synek svou drsnou úvahu ještě všelijak rozváděl, ale reakce se nedočkal. Tváří v tvář tak razantním postojům se jen bezradně usmívám. Alka si za bratrovými zády konečně mohla ťukat na čelo, má to gesto v oblibě.

Zašla jsem za přítelkyní psycholožkou. Mám ji docela ráda, ale její nadhled a psychologické triky snáším jen do chvíle, než mě začne uklidňovat. Uklidňování mě totiž rozčiluje. Připomněla jsem jí varovně tuhle svou duševní anomálii. Usmála se, už dávno si ji zařadila jako projev demonstrace sobělíbivého sebehodnocení. Tajně si o psycholozích myslím, že se nad ostatními povyšují. Myslí si, že nám vidí pod lebku, mají nás roztříděné, přečtené, otestované, jenže individuum je složitější než ta jejich pavěda. Nejsem ale neuznalá, připouštím, že v hrubých rysech se mnohdy strefí málem do pravdy a že znají pár fíglů.

„Musíme počítat i s tím, že se ten kluk zabít může,“ snažila jsem se ji vyburcovat z profesionálního klidu. „Pak budou Alice a ten její Janek nejspíš zavaleni doživotním pocitem viny. No a já koneckonců taky, protože – že bych tomu nezabránila,“ řekla jsem poněkud křivolace.

„Vyloučit se to nedá,“ připustila Jindřiška. „Také může chtít jen předvést demonstračku, ale něco mu nevyjde a smrťák z toho bude. Možná je hysterik. Vyhrožuje sebevraždou a okolí tím citově vydírá,“ přemýšlí nahlas odbornice na duševní pochody. A jak na takového stresora? Nemám ho prý přehnaně litovat a nesmím se mu posmívat. Nemám mu sebevraždu vymlouvat, ale nesmím ji ani připustit. Mám ho nechat co nejvíc vymluvit. „A víš co? Spolehni se hlavně na tu naši slavnou ženskou intuici.“

 

 

Formát 18 x 11 cm
138 stran
Režijní cena 90,- Kč (pultová 148,- Kč) + 20,- Kč poštovné a balné.