Sexistická gramatika, mrch a rachejtlák

Posted by Věra Nosková on Út, 08/12/2014 - 13:41

Milé člověkyně nebo možná člověčky, ještě že vás máme, vždyť vy myslíte na všechno, a pořád přicházíte s dalšími křivdami, které se nám, ženám, dějí. Představme si třeba, že běží parta žen s pouhým psem, ale kvůli tomu, s prominutím, čoklovi se napíše běželi s měkkým i! Jen proto, že je to samec! Je třeba vždy vyhodnotit, kdo s kým běžel. A pokud poběží aktivistka z našeho středu, navíc s titulem, s houfem chlapů – bezdomovců, bude u běžely jasně tvrdé y.

S tím generickým masculinem je to také drsné! Tedy – jakože si lidé představují, že když řeknou: odborníci, experti, organizátoři, zřizovatelé, tak jsou v tom myšleny i ženy – jak to? Když je to v mužském rodě! To je fakt strašně nespravedlivé a budeme proti tomu bojovat stejně, jako za močení mužů vsedě a žen vstoje, poněvadž nás to všechno uráží. Ještě mnohem hůř jsou na tom sestry v anglicky mluvících zemích, kde se člověk řekne Man a Man je muž a lidstvo je Mankind! Ale kde jsme zůstaly my, ženy? Jako bychom snad ani neexistovaly, či co. Chtěla bych říci slovo do pranice, a sice že některé nadávky jsou pro změnu jen v ženském rodě! Když se říká pipina, tak ať se chlapům nadává pipin (kohout je pro ně lichotivé, stejně jako kanec a bejk – to by se jim líbilo!). Jakým právem si nějaký pipin dovolí vyslovit slovo mrcha?! Tak ať jsou i mrchové. Ať se chlapům nadává káčové, drbnové, satoriákové nebo třeba starej rachejtlák! Ještě že máme to ministerstvo školství, které podstrkuje učitelkám a učitelům příručku, jak správně genderově vyváženě mluvit a psát. Podle ní bychom měli používat nejen výraz občan, ale i občanka, ovšem zakažme nejdříve lidem, aby tak říkali občanskému průkazu, to by se pletlo a taky by nás to uráželo. Zkusme to nejdříve plíživě, přes školačky a školáky, ale jednou se to musí schválit jako zákon! Když existuje chemik, tak také chemička, ale musíme zakázat, aby se tak lidově říkalo chemickým továrnám. Fyzik – fyzička. Ale ne aby se pak nějaký chlap chlubil: mám dobrou fyzičku! Odmítejme také výzvu: vzmužte se! My, ženy, se také umíme zvednou z kolen a líp nám to půjde po výzvě: vzženšte se! Slovo zbabělost je také nutné zakázat. Pochází totiž od slova baba a to nás také ponižuje! Co takhle zdědkelost nebo zmužělost? Bohužel, líp vyslovitelné slovo zmužilost je už významem obsazené a samozřejmě, že podkuřuje mužům!

Ať si nějaký falokratický lingvista, brécák jeden, klidně dál tvrdí, že jazyk se nedá uměle přetvářet, naporoučet, že se vyvíjí a obohacuje mezi lidmi a návrhy na čistonosopleny a břinkoklapky se ani v minulých stoletích neujaly. Je to jen chlap, a tak chce zachovat maskulinní nadvládu. Na naší straně jsou české úřady i Evropská unie, protože se všichni předhánějí v korektnosti, což je trendy. Je třeba vyklučit genderové stereotypy, jakože chlap je chlap a tak vůbec, jsou mrzačením duše holčiček, z nichž by jinak mohly vyrůst třeba konstruktérky raketoplánů nebo armádní generálky!

Kde já dnes mohla být, kdyby mi věčně nevnucovali ty pitomé, genderově stereotypní panenky! Dopřejme dcerkám raději samopalky. Sestry, vpřed!